Učitel a spisovatel Ernst Kreischke
Ernst Kreischke
Učitel a spisovatel Ernst Kreischke se narodil dne 5. 6. 1902 v Děčíně jako syn lékárníka Františka Kreischeho. Jako dítě přišel s rodiči do Štětí, kde navštěvoval obecnou a měšťanskou školu. Již tehdy se začalo projevovat jeho nadání. Vystudoval německý učitelský ústav v Litoměřicích. Na podnět předsedy německého sociálního demokrata Josefa Mangolda ze Štětí vstoupil do sociální demokratické organizace. Vyučoval v Horkách u Dubé, potom v Brocně, v Radouni a konečně ve Štětí. Vedle poctivé učitelské práce se věnoval své lásce - spisovatelství.
Vydal romány Hořící domov, Žena v měsíci, Šest očí a čtyři, Svatba Veroniky. Kromě toho vycházely v novinách na pokračování jeho romány Poslední dopis, Velký a malý život, Hudebník bez milosti a množství krátkých povídek. Jeho dramatické práce Srdce v ohni a Mezi šestou a sedmou byly vysílány v německém a českém rozhlase z Prahy.
Byl zvolen předsedou Svazu německých spisovatelů v ČSR. V době okupace Štětí mu byla pro příslušnost k sociální demokracii zastavena na půl roku činnost říšským svazem spisovatelů, což těžce nesl. Na žádost o povolení literární činnosti mu odpověděl president říšského svazu spisovatelů v Berlíně přípisem ze dne 27. 8. 1940, že se mu zakazuje činnost pro nedostatečnou politickou spolehlivost. Dále prý bylo zjištěno, že:
1. byl předsedou „požidovštělého“ Svazu německých spisovatelů a jako předseda byl přijat presidentem Edvardem Benešem
2. na 1. máje 1937 prohlásil, že bude bojovat se zbraní v ruce proti fašistům
3. volbu českého ředitele školy Augustina Lukeše starostou města Štětí s hrdostí označil za skvělé rozřešení voleb.
Tento zákaz podlomil E. Kreischovi zbytek sil. Po okupaci obce Štětí opanovali vedení ve městě Henleinovci a učitel E. Kraischke jako sociální demokrat upadl v nemilost. Byl pronásledován častým překládáním do vzdálených obcí. Byl přeložen na malotřídku v Radouni. Na otázku, proč byl přeložen, odpověděl s úsměvem: „Vielleicht waren wir wenig deutsch oder zu demokratisch!“
V roce 1932 hrála divadelní společnost Volksbühne in Wegstädtl (Moser) řadu operet a veseloher. Hrála také dramatickou prvotinu Ernsta Kreischeho Spiel und Liebe (Hra a láska). V roce 1936 vyšla v Liberci jeho sbírka básní Die Palette.
Jeho zdravotní stav se tím horšil, takže nebyl ani povolán do armády. Po udání byl vyšetřován i gestapem. Jen díky své inteligence bylo zatčení odvráceno.
Stálým šikanováním však těžce onemocněl (TBC) a po krátkém pobytu v litoměřické nemocnici zemřel dne 8. 9. 1944. Pohřben byl ve Štětí v hrobě č. 15 rodiny Braunschweig. Jeho rodina žije v Německu v obci Zinnowitz u Baltického moře.