Augustin Lukeš vlastenec, ředitel a starosta města
Augustin Lukeš
Augustin Lukeš vlastenec, učitel, ředitel školy a starosta města Štětí se narodil ve staropodleské chalupě (bývalé Drmovo pole) na Příbramsku 1. srpna 1894. Syn horníka neměl na růžích ustláno. Ještě před maturitou na příbramské reálce mu šachta zabila otce. Mladý student byl nucen vypomáhat si při studiích kondicemi.
Pilného a nadaného studenta podporovali zvláště profesor přírodních věd Jan Roubal a profesor češtiny Josef Geiger. Lukešův vážný pohled začíná již od této doby, kdy si zapisuje do deníku, že bude matku a bratra podporovat.
Tělem i duší rozený tribun lidu přichází ještě ve vojenské blůze do poněmčeného Štětí, tehdy dvoutisícového městečka na Podřipsku, aby se stal buditelem českého lidu uprostřed národostního boje. Vyučuje a vychovává mládež, přednáší pro dospělé, které sdružuje kolem sebe. Lehce studuje dále a vyrůstá po učitelských zkouškách ve významného lidovýchovného pracovníka. V dalších létech mu přibývá, již jako řediteli českých škol a starostovi města, mnoho práce.
Po výstavbě moderní školní budovy spojuje duchovně českou mládež obou labských břehů a usiluje se svými spolupracovníky o spojení trvalé - Štětí žádá o stavbu mostu přes Labe.
Augustin Lukeš, vytrvalý po otci nepolevuje a naopak s přibývající prací zvyšuje tempo. Spěchá, jako by tušil, že mu nebude dopřáno mnoho let …
Píše se rok 1938, začíná kalvárie českého národa. Člověk člověku se stává vlkem … Lukeš se uchyluje s rodinou k sokolským bratřím do Brandýsa n.L. a dává se do nové práce. Provádí na školách přírodovědný výzkum a odevzdává obsáhlou studii k inspektorské zkoušce. Věřil pevně, že se po válce vrátí do Štětí. Nevrátil se. Osud bojovníka se naplnil v Terezíně a Osvětimi.
Vláda ČSR mu po válce udělila válečné vyznamenání a byl také jmenován školním inspektorem in memorian. Město Brandýs nad Labem také pojmenovalo jednu ze svých ulic jménem Augustina Lukeše.
K uctění jeho památky mu dala vděčná obec na jeho rodném domě instalovat mramorovou desku s nápisem:
V tomto domě žil vlastenec
Augustin Lukeš
ředitel škol, starosta města a Sokola.
Pro české Štětí dal život v Osvětimi
dne 25. dubna 1942 ve věku 48 let.